Cink – moćni zaštitnik muškog seksualnog zdravlja

Pre nego što se opredelite za neko od brzih rešenja za problem erektilne disfunkcije, postoji jedna važna informacija koju je korisno znati.

Iako smo već upoznati sa činjenicom da ishrana i životne navike igraju veliku ulogu u prevenciji i lečenju erektilne disfunkcije , postoje određene stvari na koje je potrebno obratiti posebnu pažnju. Jedna od takvih „stvari” je činjenica da je mineral cink već dugo poznat kao važan faktor u muškom seksualnom zdravlju. Međutim, tek nedavna istraživanja pokazala su razmere tog uticaja.

Istraživanje objavljeno u medicinskom časopisu „Experimental and Therapeutic Medicine” pokazalo je da suplementacija cinkom, kao i vitaminima folne kiseline i biotina, uključujući i biljku Rhodiola rosea, pomažu u boljoj kontroli ejakulacije kod muškaraca koji imaju problem preuranjene ejakulacije.

Preuranjena ejalukacija je čest tip seksualnog problema sa kojim se suočava od 20 do 30 odsto muškaraca starosti od 18 do 55 godina.

Ono što je posebno važno kod ovih suplemenata je nizak stepen bilo kakvih neželjenih efekata, što ih čini privlačnom opcijom za mnoge muškarce.

Drugo istraživanje, objavljeno u časopisu „Journal of Human Reproductive Sciences”, pokazalo je da određene doze cinka značajno povećavaju seksualnu moć, uključujući manju šansu za pojavu preuranjene ejakulacije, mogućnost održanja erekcije duži vremenski period i poboljšane nivoe testosterona .

Osim što blagotvorno deluje na muško seksualno zdravlje, cink je značajan i kod zaceljivanja rana i opekotina, optimalnog rada probave i načina na koji telo koristi ugljene hidrate, uključujući voće, žitarice, slatkiše i povrće, kao i proteine iz namirnica poput pasulja, jaja, tofua i mesa. Cink je neophodan kako bi naše telo moglo da proizvede oko 200 različitih enzima potrebnih za određene aspekte metabolizma. Naša krv, kosti, mozak, srce, jetra i mišići zahtevaju adekvatne doze ovog esencijalnog minerala kako bi pravilno funkcionisali.

Muškarci obično imaju više nivoe cinka u organizmu u odnosu na žene, što ih ujedno čini podložnijim nedostatku istog. Kod muškaraca, on je neophodan za održavanje zdravlja prostate i penisa. Važno je imati na umu i to da prevelike količine cinka mogu biti štetne, pa je stoga potrebno voditi računa i o doziranju.

Uzimanje određenih lekova može dovesti do smanjenja cinka u organizmu, a u te lekove spadaju inhibitovi ACE, tiazidni diuretici i antacidi. Takođe, ishrana bogata žitaricama, pri čemu iste nisu prethodno potopljene ili isklijale, može dovesti do smanjenog iskorišćavanja cinka u organizmu. To se može izbeći upravo konzumiranjem potopljenih ili isklijalih žitarica.

Naše telo nam šalje signale kada mu nešto nedostaje. U slučajevima kada je to cink, javljaju se sledeći simptomi:

  • Akne
  • Bele fleke na noktima
  • Česte prehlade i druge infekcije
  • Dijareja
  • Erektilna disfunkcija
  • Gubitak apetita ili slab apetit
  • Gubitak ili smanjenje čula ukusa
  • Kasnije seksualno sazrevanje kod muškaraca
  • Krti nokti
  • Ometen rast kod dece i tinejdžera
  • Pojava strija
  • Problemi sa spavanjem
  • Slabiji kvalitet sperme
  • Sporo zarastanje rana i povreda
  • Teškoće pri začeću

Cink se prirodno može pronaći u mnoštvu namirnica, među kojima su cvekla , lišće od svekle, šargarepa, povrće sa tamnim zelenim listovima, orašasti plodovi, luk, grašak, semenke bundeve, klice i semenke suncokreta.

Ukoliko smatrate da bi vam korisno bilo uzimanje cinka kao dodatka ishrani, o tome se konsultujte sa urologom , kako biste bili sigurni da ćete uzimati optimalnu dozu ovog važnog minerala.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.