Lekovi za potenciju poput Viagre danas su dobro poznati i prilično rasprostranjeni u tretmanu erektilne disfunkcije. Međutim, ako znamo da erektilna disfunkcija može imati telesne i psihološke uzroke , a lekovi za potenciju utiču samo na fizički aspekt erektilne disfunkcije, onda je jasno da oni ne pomažu kod psiholoških uzroka.
Stvari se, srećom, po ovom pitanju menjaju. Naime, grupa istraživača iz Velike Britanije trenutno radi na takozvanoj „mentalnoj Viagri”. Ova ideja zasniva se na činjenici da psihički uzroci erektilne disfunkcije imaju svoje manifestacije u domenu telesnog zdravlja, a u ovom slučaju to je smanjenje seksualne želje.
Istraživači sa Kraljevskog koledža u Londonu otkrili su da hormon pod nazivom kispeptin, koji počinje sa lučenjem u pubertetu, može biti „mentalna Viagra” za muškarce koji boluju od erektilne disfunkcije.
Uobičajeni lekovi za erektilnu disfunkciju usmereni su na fiziološki aspekt ovog stanja, najčešće tako što poboljšavaju dotok krvi u penis, ali kao takvi nemaju nikakav uticaj na porast seksualne želje. Kispeptin je, s druge strane, prirodan hormon koji stimuliše otpuštanje drugih hormona u ljudskom telu.
Prema rečima istraživača, u njihovoj studiji učestvovalo je ukupno 29 mladih muškaraca, od kojih su neki primili injekciju kispeptina, a drugi placebo. Kada je rađena magnetna rezonanca njihovih mozgova, ispitanicima su pokazivane brojne slike, uključujući seksualne i neseksualne slike parova, dok su istraživači beležili promene u mozgu kako bi otkrili na koji je način kispeptin povezan sa njihovim reakcijama.
Otkriveno je da su, nakon injekcije kispeptina i kada su im pokazane pomenute slike, ispitanici imali povećanu aktivnost u onim delovima mozga koji se aktiviraju pri seksualnom uzbuđenju.
Vođa ovog istraživanja, profesor Valdžit Dilo, rekao je da bi ovaj lek mogao biti veoma koristan kod lečenja psihičkih uzroka erektilne disfunkcije : „Većina istraživanja i metoda lečenja neplodnosti do sada se fokusirala na biološke faktore koji onemogućavaju prirodno začeće. Oni igraju veliku ulogu u reproduktivnom zdravlju, ali je isto tako važna i uloga koju mozak i način na koji se procesiraju emocije imaju, a oni su za sada samo delimično razjašnjeni.”
Da li će pojava „mentalne Viagre” biti svojevrsna revolucija u oblasti muškog reproduktivnog zdravlja, odnosno potencije, ostaje da se vidi.