Naučnici tvrde da su pronašli gen povezan sa erektilnom disfunkcijom, što bi dovelo do dubljeg razumevanja ovog stanja.
Erektilna disfunkcija široko je rasprostranjena – prema nekim procenama, čak 40 odsto muškaraca starijih od 40 godina ima sa njom iskustva. Na njenu pojavu utiče mnoštvo faktora, kao što su gojaznost , kardiovaskularna oboljenja ,fizička neaktivnost i tome slično. Međutim, važan je i genetski faktor.
Studije na blizancima pokazale su da se čak trećina slučajeva erektilne disfunkcije može pripisati genetskim faktorima. Sve do sada nije bilo poznato koji gen je u pitanju. Međutim, naučnici tvrde da su uspeli da ustanove jedan gen za koji smatraju da je posebno odgovoran za pojavu erektilne disfunkcije .
Posmatrajući genetske profile 36 hiljada muškaraca, istraživači su došli do zaključka da svi oni imaju jedan zajednički lokus koji je u interakciji sa SIM1 genom, a koji je povezan sa erektilnom disfunkcijom. SIM1 gen pomaže u regulaciji telesne težine, a utiče i na proizvodnju dva hormona koji učestvuju u pojavi erekcije. Mutacije u blizini tog lokusa dovode do promena u funkcionisanju SIM1 gena, što može da vodi do problema sa potencijom.
U ovom istraživanju, faktori poput indeksa telesne mase, kardiovaskularnih oboljenja, dijabetesa i pušenja, ostali su važni prediktori pojave erektilne disfunkcije. Dalje, gen je imao najvažnije efekte na muškarce starosti od 50 do 59 godina. On je, takođe, uticao na sve stepene prisustva ED: od najblažih, do najtežih.