P: Pozdrav, pošto smo ja i devojka smo u fazi da planiramo porodicu, pomoglo bi mi da znam nekoliko informacija…Ja sam rođen uz pomoć vantelesne oplodnje jer su otac i mama imali problema da dobiju dete. Ispostavilo se da je on (otac) imao smanjenu plodnost. Mene zanima da li je to nasledno i da li znači da će i kod mene možda biti ista situacija.
O: Poštovani, Vaša zabrinutost je jednim delom opravdana – problemi sa plodnošću zaista mogu imati genetsku komponentu. Međutim, to nije nužno garancija da ćete se i Vi suočiti sa situacijom koju su imali Vaši roditelji. Drugim rečima, iako postoji određena genetska predispozicija, ne znači da će se ona „aktivirati“ kod naslednika. Takve situacije je, nažalost, nemoguće predvideti, ali postoje mere koje možete preduzeti da biste donekle predupredili neprijatna iznenađenja.
Na prvom mestu bi to bila konsultacija sa lekarom, odnosno specijalistom za plodnost. Postoji niz testova koji se mogu uraditi kako bi se procenila sposobnost za začeće, kao što su spermogram (u kome se analizira broj spermatozoida, njihov oblik i pokretljivost), genetski testovi, zatim provera nivoa hormona ključnih za plodnost (poput testosterona, LH i FSH hormona), pa i ultrazvuk testisa (kako bi se ustanovilo da li postoje eventualne nepravilnosti u njihovoj anatomiji). Kada se na ovaj način informišete o stanju Vašeg seksualnog zdravlja, imaćete jasniju sliku o tome na šta je važno da obratite posebnu pažnju prilikom planiranja porodice.