Kada biste pitali prosečnog muškarca koliko dugo spermatozoidi mogu da prežive u ženskom telu, verovatno biste dobili različite odgovore. Zapravo, dosta muškaraca na ovo pitanje ne bi znalo tačan odgovor, iako je reč o važnoj informaciji – pogotovo kada se govori o bezbednim seksualnim odnosima i muškoj plodnosti.
Jedna stvar je očigledna, i to u bukvalnom smislu: bez sperme i spermatozoida ne bi bilo ni života. Ali, životni vek spermatozoida je podložan varijacijama. U uobičajenim okolnostima (odnosno, kada su muški i ženski reproduktivni sistem zdravi), spermatozoidi mogu da prežive i do 5 dana. Na to utiču faktori poput specifičnosti materice i jajovoda, kao i zdravlje i kvalitet sperme.
Ovo su neke stvari koje su uglavnom svima poznate. Međutim, postoje i interesantne činjenice koje dokazuju da muški reproduktivni sistem ipak funkcioniše na mnogo složeniji način.
- U muškom telu svakodnevno nastaje između 100 i 300 miliona spermatozoida. Uprkos tome, proces njihove proizvodnje zahteva vreme, pa je za nastanak jedne ćelije spermatozoida u proseku potrebno od 2 do 3 meseca.
- Ćelije spermatozoida čine samo 3 do 5 procenata semene tečnosti. Ostatak sadrži više od 200 vrsta proteina, kao i različite vitamine, enzime, aminokiseline, masne kiseline i šećere. Sve ove hranljive materije su neophodne za stvaranje zdravih spermatozoida.
- Veličina spermatozoida nije proporcionalna veličini organizma. Na primer, spermatozoidi pacova su pet puta veći od ljudskih, dok mužjaci voćne mušice imaju čak 1000 puta veće ćelije spermatozoida od čoveka.
- U poređenju sa jajnom ćelijom, spermatozoidi su veoma mali. Međutim, kada bi se svih 100 do 300 miliona ćelija postavilo u pravolinijski niz, njihova dužina bi dostigla i nekoliko kilometara.
- Spermatozoidi ne vole štetne materije i zagađivače. Zagađen vazduh može da utiče na njihov kvalitet i brzinu kretanja, dok se izloženost insekticidima povezuje sa njihovom smanjenom brojnošću.
- Ćelije spermatozoida nemaju osećaj za pravac kretanja. Iako su non stop u pokretu, spermatozoidi zapravo „ne znaju“ da treba da plivaju napred, odnosno kroz jajovod i ka jajnoj ćeliji. Za to postoji i dobar razlog: ženski reproduktivni sistem je pun raznih prepreka koje ometaju kretanje spermatozoida: To, sa druge strane, znači da spermatozoidi moraju dobro da se pomuče da bi stigli do cilja.
- U odgovarajućim okolnostima, spermatozoidi mogu da prežive i nekoliko decenija. Trenutni rekord je čak 40 godina, nakon kojih je zamrznuta sperma iskorištena u procesu vantelesne oplodnje. Ipak, da bi se izbegla oštećenja i nakon toliko vremena, sperma mora da se skladišti u specifičnim uslovima: u tankovima sa tečnim azotom, koji održava izuzetno niske temperature.
- Spermatozoidi su plivači koje je nemoguće pobediti. Procenjuje se da spermatozoidi u proseku za jednu sekundu preplivaju između jednog i četiri milimetra. Ta dužina je ekvivalentna prostoru koji je 25 puta duži od „tela“ spermatozoida, što znači da bi čovek, ako bi želeo da obori taj rekord, morao da pliva brzinom od oko 193 kilometara na čas.