Stigmatizacija seksualne disfunkcije, pa i čitave palete njenih simptoma, uzroka i posledica, stavila je muškarce u prilično nezgodnu poziciju. O ED se ne priča (mnogo), što rađa strah od odlaska kod lekara, a ako se problem ne adresira na pravi način, tada i rešenja deluju nedostižno.
Jedini koji od toga profitiraju – doslovno i figurativno – su proizvođači lekova za potenciju. O opasnosti korišćenja lekova bez lekarskog recepta ni nema potrebe raspravljati, pogotovo kada je reč o neregistrovanim supstancama koje obećavaju brzo i lako rešenje.
U isto vreme, tržište lekova za potenciju (i lekova uopšte) takođe krije svojevrsni „tabu“. Ova praksa je široj javnosti uglavnom nepoznata, a reč je o falsifikovanju lekova. Ni o ovom problemu se ne govori dovoljno, osim, eventualno, činjenice da su falsifikati medicinskih sredstava „rezervisani“ za ilegalno tržište. U isto vreme, muškarci koji zaobilaze apoteke, a preparate za potenciju pronalaze na internetu, uglavnom nisu svesni toga da falsifikati mogu biti veoma opasni po zdravlje.
Naime, postoji podatak da samo u našoj zemlji, usled neefikasnosti lekova, premine oko 700.000 ljudi godišnje. Ova brojka proizilazi iz analize koju je objavila Svetska zdravstvena organizacija, ali to nije jedina velika cifra koja zabrinjava stručnjake.
SZO je potvrdila i da prošlogodišnja zarada od falsifikovanih lekova iznosi čak 431 milijarde evra. Pritom, svaki drugi lek koji se nabavlja preko interneta je falsifikat, što se odnosi i na lekove namenjene lečenju najtežih bolesti poput kancera.
Ipak, među najtraženijim ilegalnim lekovima su upravo lekovi za potenciju. Veliki broj muškaraca i dalje izbegava da ih nabavlja u apotekama, te se okreću internetu i društvenim mrežama.
Poseban problem predstavlja i to što je falsifikovane lekove nemoguće prepoznati. Pakovanja mogu biti u potpunosti identična lekovima koji se prodaju legalnim putem (uključujući i navedeni sastav leka), a jedini način da se utvrdi da li je u pitanju falsifikat jeste laboratorijska analiza.
Pritom, sastav lekova je u ovom slučaju najproblematičniji – to mogu biti supstance spravljene u kućnoj radinosti, a njima se po pravilu dodaju sastojci koji ne bi trebalo da se nađu u ljudskom organizmu – od gline u prahu i antifriza, do otrova za pacove.
Za osobe koje koriste ove lekove, posledice mogu biti veoma ozbiljne. Stručnjaci navode da su to u većini slučajeva oštećenja jetre i bubrega, dok u težim slučajevima postoji i rizik od smrtnog ishoda.
Upravo zbog činjenice da je falsifikovanim lekovima teško ući u trag, lekari i farmaceuti upozoravaju da ih nipošto ne bi trebalo nabavljati putem interneta. Ovakvi lekovi i pomoćna sredstva su u 50% slučajeva lažni, a njihovo poreklo je veoma teško utvrditi. Prema tome, jedini način da se izbegnu ozbiljne posledice po zdravlje jeste kupovina lekova isključivo u apotekama koje garantuju njihovu bezbednost.