Potencija i očne bolesti: postoji li veza sa lekovima za ED?

Dok milioni muškaraca širom sveta svakodnevno pribegavaju lekovima za potenciju, zadatak stručnjaka je, između ostalog, i da savetuju oprez pri njihovom korišćenju. Potencijalni rizici po zdravlje ni u ovom slučaju nisu zanemarljivi, a u to su se uverili i istraživači sa Univerziteta u Britanskoj Kolumbiji.

Časopis „JAMA Ophthalmology“ nedavno je objavio opsežnu epidemiološku studiju, u kojoj su naučnici uočili vezu između težih oboljenja vida i korišćenja terapije za ED. U ovom slučaju, radi se o retkim stanjima koja se mogu javiti prilikom upotrebe lekova kao što su Viagra, Cialis, Levitra i Stendra. 

Konkretno, u pitanju su ablacija retine (odvajanje slojeva tkiva u očnom dnu), zatim ishemijska optička neuropatija, odnosno oštećenje optičkog nerva, kao i infarkt oka. Studija je pokazala da se rizik za pojavu jednog od ova tri oboljenjanja povećava za 85 procenata kod muškaraca koji redovno koriste terapiju za ED.

Istraživači su tom prilikom analizirali podatke zdravstvenih osiguranja 213 hiljada muškaraca širom SAD. Pre nego što su im prepisani lekovi za potenciju, nijedan od učesnika studije nije prijavio simptome ovih oboljenja. Oftalmolozi su pratili i učestalost pojave drugih stanja kao što su dijabetes, hipertenzija i koronarne arterijske bolesti, a koja se takođe dovode u vezu sa pogoršanjem vida.

Pokazalo se da je sklonost ka pojavi neke od očnih bolesti veća kod muškaraca kojima je prepisana terapija za ED. Neki od njih su uočili simptome poput tačkica i „linija“ u vidnom polju, iznenadno zamagljenje i pogoršanje ili gubitak centralnog vida.

Što se pojedinačnih slučajeva tiče, šanse za pojavu nekog od ova tri oboljenja izuzetno su male. Međutim, istraživači navode da bi se simptomi mogli uočiti kod znatno većeg broja muškaraca, a u prilog tome ide podatak da se samo u SAD svakog meseca izda oko 20 miliona recepata za lekove za potenciju.

Sem toga, studija pokazuje isključivo statističku povezanost između njihove upotrebe i pojave očnih bolesti. Drugim rečima, još uvek nema dokaza da ih ovi lekovi i direktno izazivaju.

Potencijalno objašnjenje leži u samom način delovanja lekova. Naime, oni poboljšavaju protok krvi kroz penis, ali mogu dovesti do smanjenja protoka krvi u drugim delovima tela. Iako nema dokaza o uzročno-posledičnim efektima samih lekova, istraživači su ipak uočili mehanizam putem koga bi mogli dovesti do pojave očnih bolesti. Upravo zbog toga, oftalmolozi preporučuju muškarcima da se obrate lekaru čim primete bilo kakve promene sa vidom.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.