Jedno skorije istraživanje na temu mentalnog zdravlja iznelo je prilično sumoran podatak: osećaj usamljenosti među ljudima je veći nego ikada, što se u poslednje vreme sve više odnosi i na mlade ljude. Štaviše, dok je usamljenost ranije pretežno pogađala starije generacije, sada je situacija potpuno drugačija.
Kao populacija za koju se smatra da je najpodložnija osećaju usamljenosti, posebno se izdvajaju muškarci mlađi od 40 godina. Stručnjaci to mahom povezuju sa događajima koji su postali aktuelni pre četiri i po godine, kada je proglašena pandemija koronavirusa. Socijalna izolacija, zatim masovniji prelazak na sistem rada od kuće, ali i svetska ekonomska kriza, samo su doprineli tome da se mladi osećaju sve usamljenije. A osim porodičnih i prijateljskih, porast usamljenosti se neminovno odražava i na partnerske odnose.
U svemu tome, mladi se suočavaju i sa poteškoćama u ostvarivanju bliskih relacija, pa i seksualnih odnosa. Mada nije uvek stvar ličnog izbora, ovakva vrsta apstinencije – od fizičkog i seksualnog kontakta – dodatno produbljuje ovaj začarani krug. Međutim, seksualni odnosi su mnogo više od toga: njihovo redovno praktikovanje se odražava ne samo na psihološko, već i na fiziološko i emocionalno stanje.
Iako ne ostavlja „opasne“ i „nesagledive“ posledice, seksualna apstinencija se ipak može prepoznati po suptilnijim znakovima:
- Na fiziološkom polju, izostanak seksualnih odnosa kod nekih muškaraca dovodi do smanjenja nivoa testosterona. Tokom dužeg vremenskog perioda, to može uticati na opadanje seksualne želje, pa i do poteškoća sa potencijom – poput erektilne disfunkcije ili smanjene izdržljivosti tokom seksualnog čina. Isto tako, budući da redovna seksualna aktivnost ima pozitivan učinak na cirkulaciju krvi, apstinencija, pak, dovodi do suprotnog efekta. Sa druge strane, pojedini muškarci nakon dugotrajne apstinencije primećuju i pojačanu osetljivost, odnosno intenzivniji doživljaj seksualnih iskustava nakon što ponovo uspostave partnerski odnos.
- Na psihološkom polju, najizraženija posledica apstinencije jeste pojačani osećaj frustracije. Naravno, pošto ne reaguju svi isto, pojedini muškarci to mogu osetiti u manjoj ili većoj meri, s tim da frustracija svakako nije i jedina neprijatna emocija. Nije neuobičajeno da se javi povišeni stepen anksioznosti, što se takođe odražava na sveukupan kvalitet partnerskog odnosa.
- Na emocionalnom planu, dugotrajno uzdržavanje od seksualnih odnosa se najčešće odražava na sposobnost ostvarivanja bliskosti. Muškarcima može biti teže da se povežu sa budućim partnerom – kako emocionalno, tako i u smislu fizičke intime. Ovo se takođe može odraziti na kvalitet partnerskog odnosa, odnosno, na mogućnost da se izgradi odnos koji će za oba partnera biti ispunjavajući i podržavajući.
Ono što je važno napomenuti jeste da postoje još neki faktori – poput godina života, fizičkog i mentalnog zdravlja, kao i drugih životnih okolnosti – od kojih zavisi na koji način i u kojoj meri će se ove posledice ispoljiti. Samim tim, ne postoji ni jedan jedini, ispravan način kako da ovakve situacije prevaziđemo. Ono što nam može olakšati, ukoliko već primetimo da problem postoji, jeste da se obratimo stručnjaku (lekaru, seksologu ili psihoterapeutu), te da uz njegovu pomoć potražimo i odgovarajuće rešenje.