Šta sve možete da očekujete prilikom pregleda kod urologa ~ I deo

Iako erektilna disfunkcija pogađa veliki broj muškaraca – a pritom, pogađa i sve veći broj mlađih od 40 godina – jedan podatak i dalje deluje prilično šokantno. Najmanje 50% ovih muškaraca ne dobija adekvatnu lekarsku podršku.

Ukoliko bi se zašlo u razloge zbog čega je to tako, naišli bismo na nekoliko najčešćih: pre svega, da seksualna disfunkcija kod muškaraca izaziva stid, ili da se simptomi radije ignorišu. Nije retkost da se lekarska pomoć izbegava i usled straha od neprijatnosti.

Za takav strah donekle ima opravdanja – reč je o pregledima koji se tiču nečije intime, bilo da je reč o fizičkom pregledu ili „samo“ o neugodnim pitanjima. No, u većini slučajeva, prvi pregledi kod urologa prolaze relativno bezbolno – a u zavisnosti od simptoma sa kojima se jave, muškarci najčešće mogu očekivati nekoliko vrsta pregleda.

  1. Fizički pregled – da bi se razumeo pravi uzrok problema, fizički pregled je prvi korak. Urolog će postaviti pitanja vezana za simptome, njihov intenzitet i trajanje, kao i opšte zdravstveno stanje i istoriju bolesti. U ovoj fazi najneprijatniji može biti pregled genitalnog područja, pogotovo ukoliko tegobe ukazuju na probleme u radu prostate. U tom slučaju urolog proverava njenu veličinu i građu, što podrazumeva i rektalni pregled.
  2. Analiza urina – ova vrsta pregleda je veoma jednostavna: urolog uzima uzorak urina kako bi proverio da li postoje abnormalnosti u njegovoj boji, gustoći, pH vrednostima, ali i ukoliko postoji prisustvo krvi u urinu. Iz ove vrste pregleda se zatim mogu ustanoviti i nivoi različitih sastojaka urina (bilirubina, proteina, nitrita, glukoze i slično). Ukoliko postoji sumnja na prisustvo infekcije ili bubrežnih bolesti, uzorak urina je jedan od najpouzdanijih testova.
  3. Ultrazvuk mokraćnog sistema – ovo je još jedan, za pacijenta, potpuno bezbolan pregled. Uz pomoć ultrazvučnih talasa, urolog dobija sliku unutrašnjih organa donjeg abdomena, poput bešike, prostate i bubrega. Ultrazvuk se najčešće koristi kada je potrebno proveriti funkciju i veličinu bubrega, ali i da bi se otkrile abnormalnosti kao što su kamen, pesak ili ciste.
  4. Urofloumetrija (eng. uroflowmetry) – budući da se pomoću ovog testa može ustanoviti brzina i volumen mokrenja, on se najčešće koristi za dijagnostikovanje problema sa bešikom ili opstrukcije mokraćnih puteva.
  5. Testovi za funkciju bubrega – osim analize urina, provera bubrežne funkcije se vrši i pomoću laboratorijskih uzoraka krvi. Uz ultrazvučni pregled, ova vrsta testa može pomoći u otkrivanju mogućih bolesti bubrega.
  6. Cistoskopija – ovaj postupak služi da bi se pregledala unutrašnjost bešike i mokraćnih puteva. Specijalni instrument, cistoskop, uvodi se u bešiku kroz mokraćnu cev, a može da otkrije prisustvo infekcija, kamenčića, cista ili tumora.

Iako se smatra da su urološki pregledi mahom neprijatni, postoje i vrste testova koje su potpuno bezbolne. U isto vreme, takvi pregledi su ključni za pronalaženje uzroka različitih tegoba i stoga, pravovremeni odlazak kod lekara može sprečiti razvoj ozbiljnih zdravstvenih problema.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.