Lako se koriste, brzo deluju i obećavaju minimalne nuspojave: ovako ukratko zvuči idealno rešenje za muškarce koji žele bolje seksualne performanse. Gelovi za potenciju nisu novijeg datuma (njihova popularizacija je počela početkom 2000-ih godina), ali dosta ljudi još uvek ima nedoumica po pitanju njihove efikasnosti i bezbednosti.
Jedan od razloga zbog kojih su postali popularni vezan je za način njihove upotrebe. Za razliku od „klasičnih“ lekova za potenciju, koji se prodaju u formi tableta za oralnu upotrebu, gelovi se nanose direktno na kožu genitalne regije. Mnogi od njih u sastavu navode prirodne sastojke, zbog čega korisnici veruju i da su neželjeni efekti minimalni. Po pravilu, ovi gelovi zaista deluju brže od oralnih tableta, te poboljšavaju cirkulaciju u genitalijama i, samim tim, dovode do jače i trajnije erekcije.
Otuda se gelovi za potenciju smatraju praktičnim rešenjem, najpre za muškarce koji očekuju njihov brz efekat. Proizvođači često navode i da se u njima nalaze biljni ekstrakati, poput ginsenga, arginina ili maka praha. Delovanje ovih supstanci u alternativnoj medicini nije nepoznato – pripisuje im se sposobnost pojačavanja libida i pružanja dodatne stimulacije, što doprinosi i jačem seksualnom užitku.
Najzad, gelovi imaju prednost i kao dodatak drugim vrstama terapije za ED. Moguće ih je koristiti uz tablete za potenciju i penilne injekcije, kako bi im se na taj način pojačao efekat. Ipak, treba naglasiti da je neophodno da korisnici prate uputstvo za njihovu upotrebu, posebno ako ih primenjuju u kombinaciji sa drugim vidovima terapije.
S te strane, muškarci će često tražiti informacije o potencijalnim neželjenim dejstvima. Bez obzira na efikasnost i brzinu delovanja, gelove za potenciju ne treba predstavljati kao sredstva bez ikakvih rizika po zdravlje. S obzirom na način njihove primene – a nanose se direktno na kožu – postoji mogućnost da pojedini sastojci izazovu crvenilo, iritaciju, svrab i alergijske reakcije.
Korisnicima se zato preporučuje da urade mali test: dovoljno je naneti gel na malom delu kože i posmatrati da li će biti neuobičajenih reakcija. Ovo je, međutim, samo delimično pouzdan način, budući da je koža u genitalnom području sklona pojačanoj osetljivosti.
Takođe, efekti ovih gelova su relativno kratkoročni. Stoga ih treba posmatrati isključivo kao privremeno rešenje, te ne očekivati od njih da budu „magični“ lek za impotenciju. Upravo zbog toga, gelovi se ne mogu smatrati ni rešenjem za osnovne uzroke ED, pogotovo ako su ti uzroci (još uvek) nepoznati. Ako je seksualna disfunkcija nastala usled ozbiljnijih zdravstvenih problema (srčane bolesti, hormonski poremećaji, dijabetes i slično), gelovi mogu samo privremeno ublažiti simptome.
Zbog svega ovoga, ove preparate je teško svrstati isključivo u kategoriju „za“ ili „protiv“. Pojedini muškarci ih mogu smatrati korisnim i efektnim, te nemati nikakvog negativnog iskustva sa njihovim korišćenjem. Međutim, ne bi trebalo izbegavati ni konsultacije sa lekarom ili farmaceutom, što se posebno odnosi na osobe sa zdravstvenim smetnjama. U tom slučaju, pravilna dijagnoza (odnosno, otkrivanje i tretman osnovnih uzroka seksualne disfunkcije) bi trebalo da budu prioritet, kako bi se na vreme izbegli potencijalni rizici po zdravlje.