Ako postoji tabu tema koja može da parira erektilnoj disfunkciji, onda je muška neplodnost, sasvim izvesno, visoko na toj listi. Osim što se sa ovim izazovom suočava sve veći broj parova, u gotovo polovini tih slučajeva se uzrok pripisuje muškom faktoru.
Uprkos tome, o ovoj se činjenici i dalje retko govori. To, nažalost, nije pokazatelj da je reč o retkoj pojavi, već da u vezi nje još uvek postoje mnoge nepoznanice. U isto vreme, uzrok tome ne bi trebalo tražiti u manjku objektivnih činjenica, koliko u tome da su one parovima mahom nepoznate.
Jedna od tih nepoznanica se tiče i same dijagnostike neplodnosti. Kako ovaj proces izgleda, koliko traje i šta muškarci mogu da očekuju, stvari su koje se uglavnom saznaju tek u lekarskoj ordinaciji. Sa tim u vezi, stručnjaci naglašavaju i kada bi trebalo potražiti lekarsku pomoć – a to je ukoliko pokušaj začeća (bezuspešno) traje duže od godinu dana. A kada je reč o samom načinu dijagnostikovanja, muškarci bi trebalo da se pripreme na nekoliko najvažnijih koraka.
- Razgovor sa lekarom. Kao i svaka poseta lekaru, traženje uzroka neplodnosti počinje razgovorom. Cilj je da se uzme anamneza, odnosno da se prikupe sve informacije koje su važne za postavljanje dijagnoze.
Samim tim, pitanja koja se mogu očekivati su vezana za opšte zdravlje: da li je i ranije bilo akutnih ili hroničnih smetnji i, povrh svega, da li to uključuje seksualna oboljenja (na primer, polno prenosive infekcije). Pored toga, lekara će zanimati i informacije vezane za način života, poput navike konzumiranja alkohola i duvana, izloženosti stresu, ishrane i slično. S obzirom na prirodu problema, ne treba izostaviti ni razgovor o seksualnim navikama. Ukoliko se javljaju (ili su se javljali) problemi sa potencijom ili ejakulacijom, to bi dodatno moglo ukazivati na uzrok neplodnosti.
- Fizički pregled. Iako traje kratko, fizički pregled lekaru pruža još važnih informacija. U toku pregleda testisa i skrotuma, proverava se njihov oblik i veličina, na osnovu čega lekar može utvrditi da li postoje eventualne nepravilnosti. Primera radi, proširene vene na testisima (varikocele) su jedan od čestih uzroka smanjene plodnosti, pa je ovakve pojave potrebno isključiti pre daljih analiza.
- Analiza semene tečnosti. Bez obzira na rezultate fizičkoh pregleda, analiza semene tečnosti (spermogram) se smatra najvažnijim korakom u dijagnostici. Lekari spermogram sa pravom nazivaju „ličnom kartom muške plodnosti“, jer se njime utvrđuju parametri kao što su broj spermatozoida, njihov oblik i pokretljivost.
Pre samog testa, lekar će savetovati nekoliko dana apstinencije od seksualnih odnosa. Nije redak slučaj i da se test ponovi nekoliko puta, kako bi dobijeni rezultati bili što precizniji. Isto tako, loši rezultati spermograma ne moraju uvek da znače i automatsku potvrdu neplodnosti, već je to najčešće znak da bi trebalo nastaviti sa ispitivanjima.
- Hormonski testovi. Budući da su nivoi određenih hormona ključni za proizvodnju spermatozoida, hormonske pretragesu takođe važan korak u dijagnostikovanju neplodnosti. To se posebno odnosi na situacije kada su rezultati spermograma nezadovoljavajući. Tada bi trebalo proveriti nivoe FSH i LH hormona, testosterona i prolaktina, budući da je jedna od njihovih uloga regulisanje rada testisa.
- Ultrazvuk i genetske pretrage. Ovoj vrsti testova se pribegava u slučaju izraženijeg problema sa proizvodnjom spermatozoida. Ako je njihov broj drastično smanjen ili se uoči njihovo potpuno odsustvo (azoospermija), tada bi ovi testovi mogli da ukažu na nasledni faktor. Ultrazvučni pregled je još jedna metoda koju lekar može predložiti, jer je putem ultrazvuka skrotuma i testisa moguće otkriti pojave poput cista ili začepljenja semenovoda.
Treba, takođe, naglasiti da otkrivanje uzroka neplodnosti zahteva i temeljan pristup lekara. Iako dijagnostika sama po sebi nije bolna, ona se svakako, zbog prirode problema, može činiti komplikovanom i neprijatnom. Ipak, danas su muškarcima dostupne različite opcije tretmana – od hormonskih terapija i hirurških intervencija, do potpomognute oplodnje. Jedan od najvažnijih faktora za uspešnost tretmana je i rana dijagnoza, te bi savet stručnjaka trebalo potražiti čim se posumnja na problem sa plodnošću.