Kada je vreme da posumnjate na problem sa sterilitetom?

Kompleksno stanje sa višestrukim uzročnicima – ovako bi se najkraće mogao opisati muški sterilitet. Upravo zbog toga, jedna od najznačajnijih stvari jeste prepoznati i razumeti znake upozorenja. Međutim, zbog činjenice da otkrivanje i tretman steriliteta dolaze uz dosta izazova, on je mnogo više od kratke definicije.

Tako smatra dr Šoba Gupta, specijalista u oblasti muške neplodnosti iz Nju Delhija. Osim „nemogućnosti začeća, koje se ispoljava i nakon godinu dana pokušavanja da se ostvari potomstvo“, dr Gupta smatra da sterilitet podrazumeva mnogo širu definiciju.

Pre svega, to je stanje koje pogađa ne samo pojedince, već i parove. Budući da je reč o problemu koji i dalje sa sobom povlači stigmu, Indijski odbor za medicinska istraživanja, a čiji je član i dr Gupta, u tome vidi razlog više da pojedinci i parovi potraže podršku lekara.

Da bi se problem muškog steriliteta bolje razumeo, važno je znati da se on ispoljava u dva oblika:

  • Primarni, za koji je karakteristično da parovi imaju poteškoće da ostvare potomstvo,
  • Sekundarni, u kome začeće izostaje kod parova koji su se već ostvarili kao roditelji.

Dok se u proseku polovina slučajeva muškog steriliteta tumači nepoznatim uzrocima, postoji nekoliko faktora koji mogu da doprinesu:

  1. Abnormalnosti sperme, koje su veoma čest uzročnik neplodnosti. U njih, pre svega, spadaju nedovoljna zapremina sperme i slaba pokretljivost spermatozoida.
  2. Hipogonadizam – karakteriše ga smanjena proizvodnja testosterona, koja može dovesti i do smanjenog broja spernatozoida. U osnovi, reč je o stanju koje utiče na hormonsku ravnotežu, neophodnu za normalnu produkciju sperme.
  3. Poremećaji ejakulacije, poput odložene i retrogradne ejakulacije (stanja u kome se sperma vraća u mokraćni kanal, umesto da „putuje“ kroz penis). Oni se mogu javiti i kao posledica erektilne disfunkcije, budući da ED može onemogućiti distribuciju sperme tokom seksualnog odnosa.
  4. Faktori izazvani životnim stilom takođe mogu značajno da utiču na začeće, a to su: pušenje i prekomerna konzumacija alkohola, upotreba narkotika, gojaznost, nedovoljna fizička aktivnost, stres, nošenje preuske odeće i upotreba steroida.

U najvećem broju slučajeva, na sterilitet počinje da se sumnja nakon ponovljenih bezuspešnih pokušaja začeća. Međutim, dr Gupta napominje da postoje i drugi znakovi upozorenja:

  • Erektilna disfunkcija: iako nije direktni uzročnik muške neplodnosti, ED može ukazivati na hormonsku neravnotežu ili poguban uticaj stresa. Takođe, problemi sa potencijom, osim što smanjuju seksualne performanse, mogu uticati i na proizvodnju sperme.
  • Osećaj nelagodnosti u predelu testisa, kao što su proširene vene (varikočele) ili bolni testisi, takođe mogu ukazivati na smanjeni kvalitet sperme i brojnost spermatozoida.
  • Veličina testisa – tačnije, testisi manje veličine u odnosu na prosečnu, često se povezuju sa hipogonadizmom, a ukazuju na smanjenu proizvodnju testosterona i sperme.
  • Promene u ejakulatu: neuobičajena boja ili miris ejakulata svakako zahtevaju pravovremenu reakciju, budući da mogu biti simptom infekcije prostate.

Osim toga, u vezi muškog steriliteta je važno znati i da rešenje svakako postoji. Dr Gupta navodi da muškarci imaju više različitih izbora, kao što su:

  1. Lekovi: ovo mogu biti medikamenti kojima se poboljšava hormonska ravnoteža ili proizvodnja sperme,
  2. Medicinska pomagala, poput specijalnih pumpi, kojima se potpomaže ejakulacija,
  3. Hirurške intervencije, kojima je moguće korigovati anatomske nepravilnosti kao što su varikočele,
  4. Promene životnog stila i navika, kao što su gubitak težine, izbor zdravih namirnica, izbegavanje štetnih supstanci (narkotici, nikotin i alkohol), kao i metode smanjenja stresa, takođe doprinose da se umanje rizici za sterilitet,
  5. Suplementi u ishrani radi poboljšanja zdravlja sperme, kao što su selen i cink,
  6. Potpomognuto začeće: metode poput in vitro oplodnje (IVF) se po pravilu predlažu kada se svi drugi tretmani pokažu neuspešnim.

Svakako, da bi se ustanovio tačan uzrok, a zatim i adekvatan tretman steriliteta, apsolutno je neophodna saradnja sa lekarom. Na lekarima je, kako smatra dr Gupta, da pacijentima pruže neophodnu podršku i time utiču na smanjenje stigme koju prate problemi sa reproduktivnim zdravljem.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.