Koliko je opasna retrogradna ejakulacija?

Svi znamo da muškarcima nije uvek lako da pričaju o intimnim problemima. Kada je reč o stanjima kao što je erektilna disfunkcija, to je donekle i razumljivo: često je ova pojava praćena osećanjem stida, pa dobar deo muškaraca odlučuje da ćuti. Međutim, ponekad je razlog za ćutanje taj što se problem ni ne primećuje tako lako. Tako ostaju skriveni i eventualni razlozi za brigu, a među jednim od ovih „nevidljivih“ stanja je i retrogradna ejakulacija.

Dobra vest je da je reč o stanju koje ne predstavlja direktnu pretrnju po zdravlje. Retrogradna ejakulacija podrazumeva da semena tečnost, umesto da izlazi ka spolja kroz uretru, kreće se „ka unutra“ i ulazi u mokraćnu bešiku. Do toga dolazi usled disfunkcije ili slabosti mišića koji se nalaze na vrhu bešike, a koji imaju zadatak da „zatvore“ mokraćnu bešiku kako bi sprečili da semena tečnost ulazi u nju. Retrogradna ejakulacija ni na koji način ne utiče na doživljaj seksualnog zadovoljstva, što je još jedan od razloga zbog kojih se ne uočava odmah.

Ipak, postoje suptilni znaci koji ukazuju da semena tečnost ostaje „zaglavljena“ u telu. Muškarci mogu primetiti smanjenu količinu sperme pri ejakulaciji, a u nekim slučajevima i njen potpuni izostanak. Druga pojava koja ukazuje na retrogradnu ejakulaciju jeste zamućenost urina. Urin u tom slučaju poprima beličastu boju, što je posledica prisustva sperme koja je kroz mokraćni sistem ušla u bešiku.

Da je reč o retrogradnoj ejakulaciji, muškarci mogu posumnjati i ukoliko se suoče sa poteškoćama pri začeću. Po pravilu, ovo stanje nije praćeno bolovima i sličnim neprijatnostima, pa će muškarci neretko pomisliti da nemaju mnogo razloga za brigu.

Upravo zbog toga, retrogradna ejakulacija se često dijagnostikuje tek kada se kod muškaraca posumnja na neplodnost. U isto vreme, postoji još jedna, da je tako nazovemo, olakšavajuća okolnost: ovo stanje nije toliko učestalo među odraslom, zdravom populacijom.

Postoji nekoliko grupa koje su pod većim rizikom od pojave retrogradne ejakulacije:

  1. Muškarci koji pate od neuroloških oboljenja: pre svega, multiple skleroze, određenih autoimunih bolesti, kao i komplikacija usled dijabetesa. Sva ova stanja mogu uticati na nervne puteve koji su odgovorni za kontrolu ejakulacije.
  2. Muškarci kojima je prepisana terapija alfa-blokatorima, kao i lekovi za kardiovaskularna oboljenja ili za lečenje prostate.
  3. Muškarci koji su podvrgnuti hirurškim zahvatima na reproduktivnom sistemu (prostata, mokraćna bešika), usled čega može doći do oštećenja mišića i nerava koji kontrolišu ejakulaciju.

Iako po pravilu ne ugrožava zdravlje, retrogradna ejakulacija u nekim slučajevima može uzrokovati infekcije bešike i(li) mokraćnih puteva. Ipak, bez obzira na to što je reč o bezopasnoj pojavi, odlazak kod lekara svakako ne treba izbegavati. U slučaju simptoma kao što su zamućenost urina ili smanjena količina ejakulata, urolog će znati koje je još testove potrebno uraditi da bi se potvrdila dijagnoza.

S druge strane, lečenje retrogradne ejakulacije zavisi od nekoliko faktora – pre svega, od njenog uzroka i opšteg zdravstvenog stanja. U skladu sa tim, urolog bi mogao da savetuje terapiju lekovima koji pomažu jačanje mišića bešike (alfa-agonisti). Ovi lekovi povećavaju i tonus mišića bešike, čime se pospešuje normalna ejakulacija i sprečava povratak semene tečnosti u bešiku.

U određenim slučajevima, od pomoći može biti i rekonstruktivna hirurgija. Ovo rešenje se predlaže onda kada je retrogradna ejakulacija izazvana anatomskim problemima, poput oštećenja nastalih tokom hirurških zahvata. Rešenje postoji i za osobe koje pate od neuroloških oboljenja – reč je o specijalnim uređajima koji koriste elektrostimulaciju (odnosno, električne impulse koji stimulušu mišiće odgovorne za ejakulaciju), a još jedna opcija jeste i vakuumska ejakulacija (pomoću uređaja koji koristi vakuum kako bi stvorio pritisak i na taj način stimulisao ejakulaciju). Budući da se retrogradna ejakulacija može javiti i kao rezultat komplikacije određenih bolesti, to je svakako razlog više da muškarci sa hroničnim oboljenjima redovno kontrolišu svoje zdravlje.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.